Podpora autonómie (čiže samostatnosti) detí, ako aj vytvorenie dostatku príležitostí na voľnú, ale aj riadenú hru pri športovaní sú dôležité pre rozvoj motivácie a zdravého prístupu k športu vo všeobecnosti. Metodika SZĽH
Dávajú prednosť dlhodobému a zdravému športovému vývoju dieťaťa pred vlastnými ambíciami.
Umožňujú svojim deťom vykonávať aj iné aktivity k celkovému rozvoju, veľmi dôležitá je regenerácia.
Nenútia deti do športových výkonov proti ich vôli. Deti by mali športovať pre svoje vlastné potešenie, hra je určená pre deti ,nie pre rodičov!
Kladú dôraz na správnu životosprávu detí, nechávajú riadne doliečiť zranenia, choroby aj rôzne formy nachladnutia.
Pri zápasoch deťom fandia a aktívne ich povzbudzujú. Ak chcú, aby deti hrali ako tím, musia rodičia vystupovať tiež ako tím.
Zdôrazňujú vplyv poctivého tréningu na výkon svojich detí v zápasoch.
Trénerovi v plnej miere dôverujú, deťom nedávajú pokyny v rozpore s pokynmi trénera a neznižujú jeho autoritu.
Nikdy nezasahujú do kompetencií trénera pri tréningu a zápase. Nevstupujú do priestorov šatní, striedačiek a nevynucujú si zaradenie svojho dieťaťa do zostavy na jednotlivé zápasy.
Nepostávajú pri mantineli a nevolajú svoje dieťa po rady ani iným spôsobom nenarušujú tréningový proces. Počas zápasov nepokrikujú po rozhodcoch a iných činovníkoch stretnutí.
Pokiaľ majú výhrady, pripomienky, alebo rôzne podnety na zlepšenie alebo úpravu aktuálneho stavu v družstve alebo v klube, riešia ich najprv s hlavným trénerom daného družstva a potom s určenými funkcionármi klubu.
Slušne sa vyjadrujú a nepoužívajú nevhodné výrazy a vulgarizmy.
Rodič je zodpovedný za kompletné vrátenie zapožičanej výstroje z klubu v prípade že jeho dieťa prestane dlhodobo alebo natrvalo absolvovať tréningový proces