Dnes už nestačí mať napríklad „dobré ruky“, aby hráč mohol hrať v elitnej kategórii. Je potrebné byť zároveň vyzretým športovcom, rozumieť ofenzívnym aj defenzívnym aspektom hry a – čo je najdôležitejšie – mať schopnosť dokázať nájsť cestu ku krátkodobému a hlavne dlhodobému úspechu v športe.
Metodika SZĽH
V septembri sme vás informovali o novinke, ktorú sme zaviedli pre dorastencov. Monitorovanie pomocou aplikácie mySASY využívame necelé tri mesiace, preto sme zisťovali, aké výsledky priniesla aplikácia doposiaľ.
Zjednodušene povedané, aplikácia prináša dáta o zregenerovaní či preťažení organizmu. Tým pádom pomáha aj pri prevencii zranení. Naši dorastenci obdržali hrudný pás a pomocou aplikácie si merajú každý deň variabilitu srdcovej frekvencie aj autonómny nervový systém. Sú to hodnoty, podľa ktorých vieme, ako je telo pripravené na záťaž.
V začiatkoch riešime, aby každý mal správne nastavený pás a merania boli pravidelné. Tým pádom budú výsledné dáta relevantné. Vynechanie meraní znamená stratu informácií o záťaži organizmu a nezistíme, či daný tréning vyvolal požadovanú reakciu. Každý dorastenec je posudzovaný individuálne. Už teraz bolo vidieť vplyv vonkajších faktorov ako docházanie či karanténa. Vplyv na výsledky má aj rozdielny rytmus v trénovaní. V dlhšom časovom horizonte je potom sledované, či sa jedná o trend alebo šlo len o výnimku. Vo všeobecnosti sa družstvo javí v dobrej kondícii a keby bol zápas ,,hneď zajtra'', boli by naň naši športovci pripravení.
Vyjadrenie trénerov
Šimon Klimčík sleduje výsledky každý deň: ,,Zoznamujeme sa s tým, aj chalani prichádzajú na to, ako to funguje a ako telo reaguje na záťaž z tréningu, školy alebo na stres. Konkrétnejšie výsledky bude vidieť zhruba po 7 mesiacoch. V tejto fáze je stále dôležitá pravidelnosť merania.''
Ladislav Karaffa, hlavný tréner dorastu, potvrdil, že neklesá kondícia, pretože udržujeme tréningový proces a je vidieť poctivý prístup ku tréningu.
Jerguš Čáni, asistent trénera, povedal, že toto je dôležitá spätná väzba na to, či sú pretrénovaní alebo či nie je tréning príliš slabý. Obzvlášť v tejto dobe, kedy tréningy nie sú pravidelné a biorytmus je iný, oceňujú, že chalani si vedia nájsť alternatívu k tréningom napríklad hraním basketbalu, čo pomáha pri udržaní výkonnosti.
Ďalšie kroky
V nastavenom kondičnom tréningu pokračujeme aj naďalej. Tieto dáta sú doposiaľ užitočné, no dôležité budú výsledky o ďalšieho štvrťroka. S týmto základom bude možné porovnávať výsledky výkonne zdatnejších hráčov a odsledovať nové talenty.
Patríme k priekopníkom
V Hokejových talentoch sme ako prvý hokejový klub na Slovensku zaviedli tento prostriedok na zefektívnenie tréningového procesu a prípravy hráča ako takého. Aktuálne sa monitoruje 20 hráčov v dorasteneckom veku. Ak sa výsledky osvedčia, pribudnú aj ďalšie ročníky.
,,Vidíme príležitosť vo využívaní moderných technológií pri tréningoch. Otvára nám to nové možnosti, ako správne pristupovať k nastaveniu procesov aj pre mladšie deti. Ešte pred pár rokmi takéto príležitosti na trhu neboli,'' povedal jeden zo zakladateľov Hokejových talentov, Martin Cibák.
Túto metódu a aplikáciu na meranie stavu organizmu už úspešne využívajú vo svojom tréningovom procese aj elitní športovci ako Petra Vlhová, Alexander Slafkovský, Jakub Grigar, Paulína Fialková či Ján Volko.